X

Social media - skuteczny sposób na promocję firmy

Jednym z kluczowych elementów, który determinuje obecność marki na rynku, jest odpowiednia promocja. Silna konkurencja i podążanie za zmieniającymi się trendami powodują, że właściciele firm muszą stale poszukiwać nowych dróg dotarcia do klientów. Komunikacja na linii marka-klient nie byłaby możliwa, gdyby nie zastosowanie w strategii biznesowej odpowiednich kanałów. Rosnąca popularność mediów społecznościowych przyczyniła się do wykorzystania social media nie tylko do budowania więzi z konsumentami, ale również do prowadzenia skutecznej reklamy firmy.

Wady i zalety promocji w kanałach social media

Komentowanie, polecenia, przekazanie dalej zamieszczonego materiału to niewątpliwe zalety mediów społecznościowych. Dla firmy oznacza to dużą korzyść, która wiąże się z budowaniem więzi oraz prowadzeniem autentycznej relacji ze swoimi obecnymi i przyszłymi klientami. W ten sposób marka może lepiej poznać preferencje, opinię, a nawet przyzwyczajenia konsumentów, które potem mogą być cennym źródłem, stanowiąc tym samym solidną bazę do wprowadzenia tych informacji w strategię biznesową. Oznacza to, że wyrażane w social media sugestie mogą mieć wpływ na kształtowanie oferty. Poza tym budowanie trwałej i wartościowej relacji procentuje uzyskaniem wotum zaufania i lojalności w przyszłości wśród odbiorców marki.

90% internautów korzysta z serwisów społecznościowych. Takie informacje przekazała firma IRCenter w swoim raporcie za 2016 rok. Z badania wynika również, że liderem na rynku mediów społecznościowych jest Facebook, jednak aktywność użytkowników najbardziej jest zauważalna na YouTube i Twitter’ze i to właśnie na tych serwisach rośnie najszybciej w porównaniu do innych portali.

Wśród licznych zalet, które przemawiają za zakładaniem kont firmowych w social media, istnieje również szereg zagrożeń, z którymi powinni liczyć się przedsiębiorcy. Jak się okazuje, to właśnie opinia użytkowników serwisu może powodować największe straty dla firmy, która niejednokrotnie potrafi być bardzo krytyczna. Prowadząc kampanie, czy sam profil w społecznościówkach ważne jest, aby podjęte działania były w pełni przemyślane i dostosowane do odpowiedniej grupy docelowej. Dla przykładu firma, która oferuje akcesoria sportowe do uprawiania boksu, nie powinna stosować zbyt infantylnej komunikacji, takiej jak np. przedsiębiorstwo oferujące przybory szkolne, gdzie język potoczny jest wskazany, ponieważ odbiorcą komunikatów są nie tylko rodzice, ale również dzieci.

Posty w social media - kiedy publikować?

W przypadku komunikacji za pośrednictwem platform społecznościowych ważnym czynnikiem, który zaraz za formą treści odgrywa znaczącą rolę, jest odpowiedni czas publikowania komunikatów. Liczne badania przeprowadzone przez Facebook’a czy inne portale jasno wskazują, że największym zainteresowaniem cieszą się w określonych porach dnia. Z analiz wynika, że najlepszą porą na publikowanie postów jest mniej więcej godzina 15:00.

Jaki serwis społecznościowy będzie odpowiedni dla Twojej firmy?

W celu wyboru najlepszej platformy społecznościowej, która będzie odpowiednia do prowadzenia komunikacji z klientami, należy przede wszystkim przeprowadzić szczegółowe analizy. Nikt nie narzuca przecież obowiązku bycia wszędzie, a kluczowymi warunkami obecności w social media jest nie ilość, ale jakość. Dlatego też, dobrze jest jeśli wybór kanału będzie dopasowany do profilu klienta. Przy wyborze właściwego medium należy pamiętać, że każdy z nich posiada swoje indywidualne kryteria, które wymagają poznania i po prostu dopasowania się do rządzących reguł. Obecnie wśród najpopularniejszych portali społecznościowych w Polsce prym wiedzie Facebook. Za nim istotną rolę odgrywa również Instagram, LinkedIn, Snapchat czy Twitter.

Firmowy profil w social media - czy to ma sens?

Odpowiedź na to pytanie jest niejednoznaczna i kłamstwem byłoby określenie wyłącznie „tak” lub „nie”. Nie da się ukryć, że social media stanowią silne narzędzie w promowaniu marki i zarazem są skutecznym łącznikiem pomiędzy firmą a klientem. Jednak proporcjonalnie silne jest również ryzyko, które wiąże się z prowadzeniem firmowego fanpage’a. Nieodpowiednie zarządzanie kontem może okazać się niekorzystne dla firmy i zaważyć na jej dalszej obecności na rynku. Nie ulega wątpliwości, że komunikacja w takiej formie powinna być dobrze przemyślana i prowadzona tak, by intrygować. Jak się okazuje, jest to jedyny sposób, dzięki któremu można utrzymać i zbudować wartościową relację ze swoją grupą docelową.

Czegoś zabrakło? Skontaktuj się z nami