X

Social commerce – czym jest i jakie są jego zalety i wady?

Social media stały się nieodłączną częścią naszego życia, a na fali ich rozwoju zmieniło się też wiele jego aspektów. Media społecznościowe nie pozostają bez wpływu między innymi na sposób, w jaki dokonujemy zakupów – stąd z rosnącego rynku e-commerce z biegiem czasu zaczął się wyodrębniać kanał social commerce. Czym jest social commerce i media społecznościowe są przyszłością sprzedaży internetowej?

Co to jest social commerce?

Social commerce można zdefiniować jako działalność polegającą na sprzedawaniu i kupowaniu produktów czy usług za pośrednictwem serwisów i aplikacji społecznościowych. Szerzej mianem social commerce określa się wszystkie zjawiska, które przy pomocy social mediów wpływają na decyzje zakupowe klientów. Dzięki działaniom social commerce firma może wyjść do potencjalnego klienta z konkretną ofertą, odpowiadającą na jego potrzeby. Social commerce, oprócz zwiększenia zysków ze sprzedaży internetowej, pozwala także na:

  • budowanie pozytywnego wizerunku firmy w sieci w oparciu o opinie i komentarze zamieszczane przez użytkowników,
  • tworzenie relacji z klientem za pomocą contentu dopasowanego do oczekiwań potencjalnego klienta.

Działania social commerce są wspierane między innymi przez algorytmy, które proponują konsumentom marki lub brandy podobne do tych już przez nich obserwowanych. Przydatne są również moduły sprzedażowe wbudowane w Facebooka, które można zintegrować z własnym sklepem. Zwiększeniu zysków za pomocą mediów społecznościowych mogą też służyć grupy facebookowe oraz live’y sprzedażowe – chętnie praktykowane zwłaszcza przez firmy z branży odzieżowej.

Zalety i wady social commerce

Pozyskiwanie klientów za pośrednictwem kanału social commerce to rozwiązanie mające szereg zalet – a jedną z najważniejszych jest precyzyjność grupy odbiorców. Różnorodność istniejących aplikacji i portali społecznościowych pozwala na trafny dobór narzędzi i działań do tego, gdzie i w jaki sposób potencjalni klienci mogą spędzać czas. Serwisy społecznościowe dają także możliwość płatnego docierania do nowych użytkowników, którzy mogą być realnie zainteresowani danym produktem czy usługą. Należy jednak przy tym pamiętać, że istotne jest nie tylko właściwe dopasowanie narzędzia, ale i stosowanego języka komunikacji.

Kolejną zaletą social commerce są coraz większe możliwości technologiczne, na przykład wspomniana już integracja narzędzi social media ze sklepem, która ułatwia zarządzanie magazynem lub cenami. Innym rozwiązaniem jest social login – przekazuje nam przydatne dane, ale przede wszystkim skraca czas i kroki zakupowe, co z kolei zwiększa szansę na finalizację transakcji.

Na korzyść social commerce przemawia również fakt, że serwisy społecznościowe mają ogromne zasięgi, a konsumenci spędzają w nich bardzo dużo czasu. Social commerce pozwala wykorzystać ten potencjał – dać się poznać klientowi, który bez social mediów mógłby nigdy nie dowiedzieć się o istnieniu danego sklepu czy firmy. Co więcej, można się nawet spotkać z opinią, że promowanie marki w social mediach jest łatwiejsze niż poprzez działania SEO.

W zdobywaniu klientów za pośrednictwem social commerce pomocne są też kody śledzące – umożliwiają one stworzenie wielu kombinacji remarketingowych i w ten sposób dotarcie do nowych użytkowników. Zaletą social commerce jest także łatwość mierzenia skuteczności prowadzonych działań oraz szybka informacja zwrotna, czy ich kontynuowanie jest uzasadnione biznesowo.

Czy social commerce ma zatem jakieś wady? Jak każde rozwiązanie – nie jest ich pozbawione. Za największy minus tego kanału uznaje się ogrom informacji i danych, które niemal nieprzerwanie pojawiają się w przestrzeni społecznościowej. Z tego powodu wyróżnienie się na tle konkurencji jest bardzo trudne. Ponadto organiczne zasięgi w portalach społecznościowych regularnie spadają, przez co na najlepsze wyniki mogą liczyć ci, którzy przeznaczą na działania w social mediach odpowiedni budżet. Chcąc prowadzić działania w serwisach społecznościowych, należy również mieć na uwadze możliwość pojawienia się negatywnych komentarzy – nie zawsze uzasadnionych, a niekiedy trudnych do opanowania – które mogą niekorzystnie wpłynąć na wizerunek marki.

Czy social commerce to przyszłość sprzedaży internetowej?

Choć social commerce wymieniało się jako jeden z głównych trendów 2021 roku, w rzeczywistości towarzyszy on nam już od co najmniej kilku lat. Zgodzić się jednak można z twierdzeniem, że ten kanał sprzedaży w dalszym ciągu będzie się rozwijał, a w razie powstania nowego serwisu lub aplikacji czy wprowadzenia do istniejących nowych funkcjonalności – zauważalne najpewniej będą dynamiczne skoki w tendencji wzrostowej.

Najprościej rzecz ujmując, social commerce to wszelkie działania powiązane ze sprzedażą i kupowaniem produktów lub usług za pośrednictwem serwisów społecznościowych. Z punktu widzenia sprzedawców social commerce to przede wszystkim możliwość zdobycia nowych rynków, łatwiejsze dotarcie do odbiorców zainteresowanych konkretnym produktem lub usługą i w końcu – stworzenie nowego kanału sprzedaży, który może przyczynić się do wzrostu osiąganych zysków.

Czegoś zabrakło? Skontaktuj się z nami