X

Typy użytkowników w social media - sprawdź którym jesteś

Siła mediów społecznościowych stale rośnie, a wraz z nią aktywność internautów. Nie ma w tym nic dziwnego, biorąc pod uwagę fakt, że profile na Instagramie czy Facebooku mają już dzieci w wieku przedszkolnym. Użytkownikami mediów społecznościowych są ludzie z różnych środowisk i przedziałów wiekowych, o różnym wykształceniu i sytuacji życiowej. Dzięki stale rosnącej liczbie osób w sieci, wyraźniej zarysowują się pewne portrety oraz typy użytkowników w social media o różnych stopniach aktywności.

Jakie występują typy użytkowników w social media

  • Twórcy - regularna aktywność w sieci - komentowanie, lajkowanie, publikowanie, udostępnianie - to sens ich życia. Takie typy użytkowników w social media jak Twórcy podejmują wzmożoną aktywność nie tylko na serwisach społecznościowych, działają również jako administratorzy własnych fanpag’ów, zakładają strony internetowe, prowadzą różnego rodzaju blogi i udzielają się na forach. Bez problemu można znaleźć osoby należące do tej grupy, ponieważ udzielają się dosłownie wszędzie. Twórcy są również autorami filmów, muzyki, zdjęć, opowiadań, a także wierszy. To właśnie dzięki nim tak dobrze rozwija się współpraca z firmami - potrafią w odpowiedni sposób rozpromować produkt bądź usługę oraz zachęcić do skorzystania z niej - zarówno swoich znajomych jak i “obserwatorów”

  • Rozmówcy - to grupa osób, która chętnie wchodzi w bezpośrednią interakcję z innymi internautami. Najprawdopodobniej wcześniej wspomniana grupa Twórców nie istniałaby gdyby nie Rozmówcy, który zawdzięczać mogą wzmożoną interakcję. Ludzie, którzy lubią komentować zamieszczane treści oraz materiały z pewnością mogliby zaliczyć się do grona Rozmówców. Jednak trzeba pamiętać, że ich aktywność nie zawsze wiąże się z zachęcaniem innych do włączenia się w dyskusję - są też tacy, którzy irytują swoją “mądrością” i nadgorliwością.

  • Członkowie - kolejna aktywna grupa osób. Typy użytkowników w social media takie jak Członkowie zakładają konta na portalach społecznościowych tylko w celu zaspokojenia potrzeby przynależności. Najłatwiej odnaleźć ich w różnego rodzaju grupach zrzeszających ludzi o takich samych bądź podobnych poglądach, zainteresowania, zawodach bądź problemach.

  • Kolekcjonerzy - w tym gronie znajdują się osoby, które dokładnie i skrzętnie przeglądają treści zamieszczone przez wcześniej wspomniane grupy. Ich fundamentalnym zadaniem w social media jest przeglądanie ich w celu odnalezienia interesujących informacji aby w następnym etapie swojej aktywności dodać je do “ulubionych” bądź podzielić się nimi ze znajomymi. Kolekcjonerzy są dość wybredną grupą użytkowników social mediów - nie zainteresuje ich byle jaka treść czy zwyczajny materiał.

  • Krytycy tzw. Hejterzy - są to najbardziej niepożądane typy użytkowników w social media. Hejterzy wyraźnie zaznaczają swoją obecność w sieci i dają wyraźne sygnały swojego istnienia. Osoby należące do tej grupy czerpią wielką satysfakcję z publicznego krytykowania innych ludzi bądź promowanych produktów czy usług. Nie ma znaczenia kto, co i za co - wszyscy i wszystko zasługuje na publiczne potępienie.

  • Duchy - w social mediach wiele się dzieje dzięki wcześniej wymienionym grupom. Jednak są też tacy, którzy idealnie czują się w tym środowisku lecz obserwują jedynie z ukrycia. Internauci należący do grupy tzw. Duchów to osoby, które o innych wiedzą praktycznie wszystko, ich tożsamość jest jednak tajemnicą.

  • Nieaktywni - ostatnia, nieaktywna grupa Internautów, która praktycznie nie istnieje ale nie można o nich zapominać. Członkowie tej grupy korzystają z Internetu ale nie przejawiają jakiegokolwiek zainteresowania mediami społecznościowymi. Nieaktywni nie wiedzą co oznacza “followers”, na czym polega “dawanie lajków”, stoją obok wielu charakterystycznych dla social media określeń i pojęć. Często mówiąc o osobach nie aktywnych na portalach społecznościowych, mówi się, że oni po prostu nie istnieją.

Coraz częściej Internet staje się narzędziem stosowanym podczas budowania oraz utrzymywania różnego rodzaju relacji z innymi, zarówno znajomymi jak i potencjalnymi klientami. Wielu osobom aktywność w mediach społecznościowych przyniosła popularność, innym pozwoliła znacznie “podbudować budżet”. Social media mają coraz większą siłę, z której korzystają nie tylko osoby prywatne ale także różnego rodzaju firmy w celu wypromowania marki oraz zbudowania jej wizerunku. 

Korzystając z tego typu portali trzeba jednak pamiętać, że istnieją różne typy użytkowników w social media, nie tylko ci wybitnie aktywni czy obserwatorzy, gorzej gdy na dany profil trafi jeden z wielu hejterów.

Czegoś zabrakło? Skontaktuj się z nami