X

Twitter dla firm - o czym musisz wiedzieć?

Słyszałeś pewnie wiele o social media marketingu i rozważasz, które serwisy społecznościowe będą najbardziej skuteczne w promocji twojej firmy? Niewątpliwie, najczęściej wymienia się tutaj Facebook oraz LinkedIn, czasem również Instagram. My jednak poradzimy ci, jak efektywnie wykorzystać Twitter dla firm. Chcąc bowiem skutecznie promować się w social media, nie możesz zapomnieć o tym fserwisie, którego liczba użytkowników to ponad 330 milionów!

Twitter dla firm - najważniejsze informacje

Dosyć często można spotkać się ze stwierdzeniem, że Twitter z uwagi na swoją specyfikę jest przede wszystkim przeznaczony dla dziennikarzy, blogerów oraz polityków i nie jest odpowiednim narzędziem dla firm. Sceptycy twierdzą, że forma wpisów, ograniczająca się do 140 znaków, mimo możliwości dodania zdjęcia, animacji, sondażu - jest po prostu niewystarczająco dostosowana do prowadzenia social media marketingu. Ta obiegowa opinia nie ma jednak zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością, choć - niestety - wiele marek ulega przekonaniu, że Twitter dla firm to niezbyt udane posunięcie.

Warto przede wszystkim zwrócić uwagę na to, że liczba użytkowników Twittera rośnie dosyć szybko, szczególnie w Polsce, gdzie serwis stał się popularny stosunkowo niedawno. Obecnie liczbę polskich użytkowników TT szacuje się na ponad 4 mln, z czego niemal 80% to osoby powyżej 25 roku życia. Według danych przedstawionych przez Sotrender tweety marek obecnych na Twitterze wywoływały więcej aktywności niż tweety mediów, a więc stwierdzenie, że TT jest serwisem dziennikarzy, wydaje się sformułowane mocno na wyrost. Jeśli chodzi zaś o opinię, że forma postów na Twitterze nie jest dostosowana do działań marketingowych, to jest to pewne uproszczenie. Twitter jest serwisem dość wymagającym i dla zdobycia popularności potrzebny jest naprawdę bardzo dobry content, wysoka umiejętność komunikacji w mediach społecznościowych oraz znajomość specyfiki tego portalu.

Twitter dla firm - od czego zacząć?

Mówiąc najprościej - zacząć należy od założenia konta, o ile jeszcze go nie posiadasz. Rozpoczynasz na stronie głównej Twittera - w prawym górnym rogu klikasz na przycisk „Masz konto? Zaloguj się”. W rozwijanym menu pojawi się opcja “Zarejestruj się”. Po jej wybraniu pojawi się formularz, który musisz uzupełnić o imię i nazwisko (lub nazwę firmy), telefon kontaktowy lub adres e-mail oraz hasło, potrzebne do logowania. Po uzupełnieniu formularza klikasz przycisk „Zarejestruj się”. Następnie pojawi się krótki formularz, w którym należy zamieścić nazwę konta. Klikasz „Dalej” i przechodzisz do kilkuetapowego wprowadzania, w którym Twitter zapyta cię m.in. o zainteresowania, dodanie zdjęcia profilowego czy odnalezienia w serwisie znajomych z innych social media. Wszystkie z powyższych kroków możesz pominąć, uzupełniając je w później. Właśnie stałeś się jednym z ponad 330 mln użytkowników Twittera!

Twitter dla firm - prowadzenie konta

Twoja firma na Twitterze zaczyna stawiać właśnie pierwsze kroki. Dlatego dobrze byłoby, gdybyś od samego początku świadomie i starannie prowadził jej profil w tym serwisie społecznościowym. Przedstawimy ci kilka dobrych porad, które niewątpliwie okażą się przydatne i pozwolą czerpać korzyści, jakie daje Twitter dla firm.  

Twitter dla firm - przydatne social media

  1. Po pierwsze - poznaj dokładnie specyfikę Twittera. Najlepszym rozwiązaniem, jeszcze przed utworzeniem konta firmowego, jest założenie konta prywatnego, dzięki któremu będziesz mógł dowiedzieć się, czym różni się Twitter od pozostałych serwisów społecznościowych oraz w jaki sposób działają na nim inne marki. Jeśli nie masz na to zbyt wiele czasu, powierz prowadzenie konta osobie o pewnym doświadczeniu w tym zakresie. Pamiętaj również, aby nie przekładać na TT ściśle doświadczeń z innymi social media, w szczególności z Facebookiem. Twitter rządzi się nieco innymi prawami i wiele z działań znanych z FB może okazać się nieskutecznych na TT. Na początku dobrze jest śledzić działania marek obecnych na Twitterze od pewnego czasu - podpatrywać częstotliwość wrzucania postów, ich formę, tematykę itp.

  2. Po drugie - zadbaj o grono followerów. Obserwuj konta osób i marek znaczących dla twojej branży lub działających w branżach podobnych, powiązanych z twoją. Niech twoja firma na Twitterze będzie widoczna dla klientów. Zawsze staraj się obserwować osoby, które zaczną obserwować twój profil firmowy.

  3. Po trzecie - ustal częstotliwość pojawiania się nowych tweetów. Możesz korzystać tutaj z poczynionych obserwacji, które poleciliśmy ci w pierwszym punkcie. Pamiętaj jednak o tym, że długość życia tweeta jest znacznie krótsza niż np. posta na Facebooku. Zwróć też uwagę, kiedy najczęściej pojawiają się na Twitterze użytkownicy, do których kierujesz komunikaty. Przeważnie najbardziej wzmożona aktywność na Twitterze obserwowana jest od godzin porannych do późnych godzin popołudniowych, jednak wiele zależy tutaj od zachowań związanych z konkretną branżą. Staraj się nie powtarzać tweetów o podobnej tematyce, a jeśli już musisz to zrobić - zachowaj co najmniej kilkugodzinny odstęp między nimi.

  4. Po czwarte - traktuj Twittera przede wszystkim jako miejsce dyskusji i wymiany opinii, a nie jako tablicę ogłoszeń. Twórz posty, które zachęcą twoich odbiorców do interakcji, sam również aktywnie włączaj się w dyskusje. Zamieszczaj w postach wyraźne call-to-action do retweetowania, staraj się nadać postom wymiar viralowy. Twitter dla firm ma bardzo przydatną funkcję pozyskiwania opinii i uwag klientów, może to przynieść znaczne zyski  - profil na TT jest skutecznym narzędziem w tworzeniu wartościowego feedbacku. Musisz jedynie nieustannie generować interakcję między użytkownikami a twoją firmą.

  5. Po piąte - twórz interesujące tweety. Przede wszystkim nie zapominaj o zasadzie odwróconej piramidy. Choć wydaje się, że trudno mówić o niej przy 140 znakach tweeta, to jednak znajduje ona zastosowanie - zaczynaj swoje wpisy od najbardziej interesujących informacji, a nie zostawiaj ich na sam koniec. Tweety świetnie sprawdzają się do przesyłania ruchu na inne strony - np. na twoją witrynę firmową, bloga lub fanpage. Używaj linków w swoich tweetach - posty z odsyłaczami są znacznie chętnie retweetowane przez użytkowników. Wykorzystuj przy ich dodawaniu narzędzie do skracania linków, tak jak np. bitly.com. Najbardziej atrakcyjne dla odbiorców treści na Twitterze to przede wszystkim newsy, konkursy, promocje, treści instruktażowe, ale także różnego rodzaju ostrzeżenia. Pomyśl, jak wykorzystać te treści dla promocji twojej marki.

  6. Po szóste - stosuj hashtagi. Hashtagi umieszczone w tweetach są czymś w rodzaju słów kluczowych - wyszukując po hashtagach, użytkownicy odnajdują posty, w których zostały one użyte. Dlatego używanie popularnych hashtagów, jednocześnie odnoszących się do tematyki tweeta, pozwala na łatwe odnalezienie twoich postów w serwisie. Pamiętaj jednak, żeby nie przesadzać z ilością hashtagów we wpisach - ogranicz się jedynie do dwóch-trzech, szczególnie że ogranicza cię ilość znaków. Wydaje ci się, że w 140 znakach niełatwo zawrzeć naprawdę dobrą treść? Dlatego zamieść ją w 120 znakach - taka długość uznawana jest za łatwiejszą do sczytania.

  7. Po siódme - zadbaj o stronę graficzną. Staraj się, by elementy graficzne, które dodajesz do tweetów były wysokiej jakości. Zwróć uwagę również na grafiki, które umieszczasz w nagłówku oraz jako zdjęcie profilowe. Powinny one ze sobą współgrać kompozycyjnie. Jeśli prowadzisz firmę jednoosobową, jako awatara użyj swojego zdjęcia - odbiorcy nabiorą do twojej marki większego zaufania, a kontakt między tobą a nimi stanie się bardziej osobisty.

Twitter dla firm - profity

Przedstawiliśmy ci najważniejsze aspekty, na które musisz zwrócić uwagę, prowadząc konto firmy na Twitterze. Co zyskujesz dzięki firmowemu profilowi na TT? Przede wszystkim, jak większość mediów społecznościowych, Twitter dla firm realizuje przede wszystkim zadania wizerunkowe, choć w równie dużym stopniu może stać się czymś na wzór internetowego biura obsługi klienta twojej firmy. Praktykuje to wiele marek, dzięki czemu klienci mają możliwość łatwego skomunikowania się z nimi, bez konieczności np. wykonywania połączeń telefonicznych. Specyfiką Twittera jest właśnie możliwość łatwego nawiązania kontaktu z twoimi klientami i podtrzymywania go. Twitter sprawdza się również jako generator ruchu na innych stronach internetowych, o czym wspomnieliśmy w jednym z punktów.

Czegoś zabrakło? Skontaktuj się z nami