Założenie firmowego fanpage’a na social mediach takich jak np. Facebook, czy LinkedIn jest całkowicie darmowe i nie pochłania wiele czasu. Schody zaczynają się w momencie, kiedy strona marki już istnieje i trzeba się zabrać za umiejętne jej prowadzenie. Oto praktyczne porady, dzięki którym social media firmy będą łatwiejsze w prowadzeniu.
Najważniejsza jest interakcja z użytkownikami. Strona na Facebooku, czy LinkedInie to nie słup ogłoszeniowy. Jeżeli publikujesz coś tutaj, musisz na bieżąco obserwować sprzężenie zwrotne ze strony czytelników. Przeglądaj ich opinie, prośby i sugestie. Odpowiadaj na zadawane pytania, komentuj, lajkuj.
Nie bój się też negatywnych komentarzy! Jeśli się pojawią, nie są tylko „hejtem” i widać, że twój odbiorca po prostu napotkał problem - spróbuj mu odpowiedzieć i pomóc go rozwiązać. Szczera odpowiedź i okazanie zainteresowania może okazać się lepsza niż usuwanie niewygodnych wypowiedzi.
Internauci kochają konkursy. Organizuj je często, a zanotujesz spory ruch na stronie. W konkursach stawiaj wymagania związane z marką, jej stroną i fanpagem - np. wymyślanie haseł reklamowych, propozycje produktów, wyszukiwanie informacji na witrynie WWW itd.
Zadawaj pytania, które pobudzą odbiorców do dyskusji. Możesz też udostępnić im ankietę, w której będą mogli podzielić się swoją opinią. Temat może być dowolny, staraj się jednak trzymać jak najbliżej kwestii związanych z twoją firmą/branżą.
Wyróżniaj użytkowników np. poprzez cytowanie któregoś z komentarzy bądź witanie na stronie setnego/tysięcznego itp. obserwującego. Pokaż swoim odbiorcom, że aktywność popłaca.
Przy zakładaniu fanpage’a musisz zadbać o atrakcyjne zdjęcie w tle oraz awatar. Unikaj krzykliwych kolorów i przeładowania graficznego. Postaw na kolorystykę i symbolikę, które jednoznacznie kojarzą się z marką.
Oprócz kwestii wizualnych nie zapominaj o jakości treści pisanej. Przy sporej liczbie odbiorców błędy każdego rodzaju - ortograficzne, interpunkcyjne, stylistyczne i merytoryczne - są szybko wyłapywane przez internautów. A oni rzadko wybaczają.
Treści i forma wypowiedzi muszą być dostosowane do targetu. Jeżeli twoja firma produkuje ubrania dla młodzieży, można zwracać się do odbiorców per „ty”, pisać swobodnym językiem i publikować mniej poważne treści. Starsi użytkownicy powinni być traktowani z dużym szacunkiem - czyli „Pani, „Państwo”, „Wy”.
Pamiętaj też, aby unikać kwestii polityczno-światopoglądowych - publikowanie takich treści może wywołać gwałtowne spory w komentarzach. Dziś opowiedzenie się po jednej stronie konfliktu ideologicznego wywołuje zniechęcenie tych, którzy lokują się na pozycjach przeciwstawnych.
Nie ograniczaj się do jednej formy aktywności. Wrzucaj zdjęcia, filmiki i linki. Pamiętaj jednak, że treści muszą być choć trochę zgodne z charakterem strony. Zabawne wideo, memy, itp. umieszczaj tylko raz na pewien czas (np. w weekend), by rozbawić widownię. Częstsze publikowanie takich rzeczy może się nie spodobać internautom.
Przemyśl dobrze częstotliwość dodawania wpisów. Kluczowe jest to, by publikować coś każdego dnia, aby fanpage nie wydawał się martwy. Jednakże nie przesadzaj z liczbą, bo wtedy odbiorcy mogą uznać Cię za spamera.
Zwróć uwagę również na godziny, w których publikujesz. Wybierz czas największej aktywności swoich odbiorców. Mogą to być: godziny poranne (przed wyjściem do pracy/szkoły), okołopołudniowe (przerwa obiadowa) oraz wieczorne (od 17 w górę).
W planach na kolejne tygodnie pomoże Ci analiza dotychczasowych wyników. Nie zapominaj więc o regularnym sprawdzaniu statystyk Twoich postów.
Chcesz podbić statystyki widowni? Możesz wykupić reklamę, która będzie się pokazywać użytkownikom z określonej grupy demograficznej. Inną opcją jest promowanie konkretnego postu - za opłatą serwis publikuje go w aktualnościach nawet tych użytkowników, którzy fanpage’a jeszcze nie polubili.