Newsletter można określić jako “informator o nowościach” w naszej firmie, który regularnie wysyłamy drogą mailową do aktualnych oraz potencjalnych klientów. Wiele stron proponuje zapisanie się do newslettera, a jako główne korzyści z subskrypcji przedstawia szybki dostęp do informacji oraz informowanie odbiorcy jako jednego z pierwszych o przyszłych promocjach i rabatach. E-mail marketing jest jedną z najskuteczniejszych i najtańszych form reklamy on-line. Niskie koszty i duży zysk to główne zalety z prowadzenia newslettera dla małych i dużych przedsiębiorstw. Dobrze skonstruowany email reklamowy może być nie tylko efektywnym kanałem sprzedaży, ale także metodą przekazywania wartościowego contentu.
Możemy wyróżnić dwie główne formy newslettera:
Po pierwsze- personalizacja, po drugie- precyzja przekazu. Nikt z nas nie lubi być zasypywany tysiącami niepotrzebnych informacji. Co więcej, jeśli wiadomości będą wysyłane zbyt często, w przyszłości zostaną najzwyczajniej przekierowane do spamu. Na początek możemy wyróżnić trzy cechy skutecznego newslettera:
Proces zapisywania się do newslettera musi być przede wszystkim przejrzysty i szybki. Wiele pól do wypełnienia tylko zniechęci odbiorce do subskrypcji i najpewniej zrezygnuje z dopisania się z newslettera.
Każdy z nas ceni sobie stosunkową anonimowość w internecie, zatem pola wymagające podania np. numeru telefonu czy konkretnego adresu zamieszkania mogą zrazić potencjalnych subskrybentów.
Warto natomiast pytać w newsletterze o imię, płeć, a przede wszystkim adres email, aby móc w pełni dostosować kolejne oferty dla śledzących naszą markę.
Rezygnacja z subskrypcji musi być tak łatwa, jak zapisanie się do newslettera. W imię zasady “ nic na siłę” - nie utrudniaj użytkownikowi wypisania się z listy mailingowej firmy. Dalsze wysyłanie mało interesujących dla konsumenta treści, najzwyczajniej zniechęci go do naszej marki i z pewnością nie będziemy dla niego źródłem pozytywnych doświadczeń.
Newsletter to szybki, sprawny, a przede wszystkim mało kosztowny sposób na reklamę on- line. Często jest to jedyna forma kontaktu miedzy firmą, a klientem czy też odbiorcą, który odwiedził naszą stronę. Wszechobecność portali społecznościowych oraz aplikacji służących szybkiemu komunikowaniu nie zaszkodziła komunikacji mailowej, gdyż większość użytkowników nadal korzysta głównie z tego sposobu porozumiewania się.