Prowadząc fanpage na Facebooku warto zapoznać się z kilkoma podstawowymi zasadami w tworzeniu reklam. Przede wszystkim należy wiedzieć, czego unikać i na jakie elementy szczególnie zwrócić uwagę, jeżeli interesują nas reklamy na Facebooku. Źle przeprowadzona kampania może przynieść efekt odwrotny od oczekiwanego.
CTA, czyli call-to-action, to zachęcenie do wykonania określonej czynności. Zależnie od formatu reklamowego do wyboru jest kilka rodzajów CTA, np. zobacz więcej, pobierz plik itp.
Dobranie odpowiedniej grupy docelowej to jeden z podstawowych elementów, składających się na sukces reklamy naFacebooku. Przed rozpoczęciem targetowania warto stworzyć personę - charakterystykę osoby, do której chcemy trafić z naszą reklamą. Im bardziej dokładna charakterystyka, tym precyzyjniej będzie można dobrać później grupę docelową.
Aspekt wizualny również ma duże znaczenie. Tworząc reklamy graficzne, należy pamiętać o tym, że tekst nie powinien przekraczać 20% na obrazku.
To kolejna istotna kwestia, bowiem grafika powinna tworzyć wraz z pozostałymi elementami spójną całość. Dobrym sposobem jest stworzenie kilku rodzajów reklam o tej samej tematyce, a następnie wybranie budzącej największe zainteresowanie oraz usunięcie nieefektywnych.
Bezmyślne przyklejanie treści strony internetowej w tekst reklamy na Facebooku nie przynosi pozytywnych skutków. Dlatego warto stworzyć opisy w ten sposób, aby nie wyróżniały się na tle pozostałych wpisów na tablicy użytkownika. W ten sposób można zyskać wiarygodność bardziej niż przez spamerskie kopiowanie jednego tekstu do wszystkich rodzajów reklam. Również kopiowanie tego samego tekstu, który nie będzie pasować do każdej z reklam, mija się z celem. Użytkownik bowiem, widząc kilka razy taką samą lub podobną reklamę, w większości przypadków zaczyna traktować ją jako spam. W przypadku reklamy karuzelowej należy pamiętać również o tytułach i opisach poszczególnych obrazków.
Optymalizacja kampanii jest kluczową kwestią, jeśli chodzi o tworzenie reklam w Internecie. Nikt nie jest w stanie przewidzieć w 100%, jakie reakcje wywoła określona kreacja. Z tego względu warto stworzyć kilka zestawów reklam, zoptymalizować je pod kątem najbardziej efektywnych, a następnie przeanalizować wyniki i wyciągnąć z nich wnioski.
Dzięki otrzymanym danym można zareagować i podjąć próbę jak najlepszego dopasowania reklamy na Facebooku do odpowiedniej grupy docelowej.
Błędny link to na przykład odnośnik, prowadzący do nieodpowiedniej strony lub źle skopiowany czy wpisany (z uciętym, przekręconym fragmentem url). Przed dodaniem linka do reklamy należy wcześniej sprawdzić, do jakiego miejsca kieruje i czy jest aktywny. Bowiem bez działającego adresu url możemy do siebie jedynie zniechęcić odbiorców.
Błędy w tekście reklamowym zdarzają się niektórym nawet mimo autokorekty w edytorach tekstów. Dlatego, aby nie przykuwać uwagi w taki sposób, należy zwracać uwagę na ortografię oraz interpunkcję.
Reklamy na Facebooku nie wymagają skomplikowanych umiejętności analitycznych.
Wystarczy działać zgodnie ze wskazówkami, unikać podstawowych wyżej wymienionych błędów oraz być otwartym na dalszą naukę.
System reklamowy oraz algorytm są ciągle udoskonalane, dlatego należy na bieżąco monitorować zmiany, które mogą mieć wpływ na nasze działania reklamowe. Jeśli mamy taką możliwość, warto również aby dodatkowo reklamę sprawdziła osoba inna niż jej autor. Istnieje wtedy większe prawdopodobieństwo, że wychwyci ona błędy, których nie zauważył twórca.