X

Model EEIA w Social Media - do czego służy?

Model EEIA to jedna ze skuteczniejszych metod pomiarów działań w mediach społecznościowych, autorstwa Dona Bartholomewa. Model ten pozwala na określenie efektywności działań marketingowych, prowadzonych w sieci.

Model EEIA - z czego się składa?

Model EEIA, czyli:

  • Explosure (zasięg)

Zasięg to istotny element wszystkich działań w mediach społecznościowych. Bez tworzenia odpowiedniego zasięgu nawet najlepsza treść nie będzie w stanie przebić się przez obecny natłok informacji. Powiązana jest z nim również kwestia budowania społeczności nowych fanów - docierając z informacją do potencjalnych klientów.

  • Engagement (zaangażowanie)

Jeśli zwiększenie zasięgu doprowadziło do pojawienia się nowych fanów należy dostarczać im odpowiednie treści, aby chcieli się w nie angażować. Należy stworzyć z nimi dialog, ponieważ będzie to bardziej wiarygodne niż suche odpowiedzi wysyłane przez autoresponder. Zaangażowanie może przejawiać się w ilości udostępnień, komentarzy, polubień lub innych interakcji, które wyrażają zainteresowanie opublikowaną treścią.

  • Influence (wpływ)

Z wpływem powiązane są dwa poprzednie elementy - zasięg i zaangażowanie. Dotychczasowe działania okażą się nieskuteczne, jeśli choć w najmniejszym stopniu nie zakorzeniły w podświadomości odbiorcy wizerunku marki.

Należy więc dobrać sposób komunikacji tak, aby dostosować przekaz do grupy docelowej swoich fanów.

  • Action (akcja)

Akcja to efekt pracy, włożonej w poprzednie elementy. Rodzaj akcji w dużej mierze zależy od celu, jaki przyświeca strategi komunikacji. Może to być na przykład zakup produktu, zapisanie się do newslettera, pobranie ebooka czy też zaangażowanie w konkretną inicjatywę.

Jak skutecznie interpretować model EEIA?

Model EEIA określa w jaki sposób należy prowadzić swoje działania w mediach społecznościowych, aby osiągnąć zamierzony efekt. Precyzyjnie określone etapy działań nie bez powodu zostały określone właśnie w tej kolejności. Chęć przeskoczenia jednego z nich, może przynieść odwrotne do założonych skutki.

Jako przykład warto przytoczyć chęć szybkiego zdobycia popularności, dzięki zakupowi zestawu fanów na media społecznościowe. Taki zabieg może tylko zaszkodzić - „martwe profile” obniżają zasięg, w związku z tym spada również zaangażowanie.

Odpowiednio dobrany content i nawiązanie relacji z fanem to klucz do sukcesu - akcji.

Czegoś zabrakło? Skontaktuj się z nami