X

Komunikacja e-mail marketingu

Każdego dnia, na całym świecie wysyłane są setki miliardów maili. W związku z tym, zapewne nikogo nie zdziwi fakt, że ilość zakładanych kont mailowych wielokrotnie przekracza liczbę kont w portalach społecznościowych, takich jak Facebook czy Twitter. Logiczne więc jest, że pierwsze stosowane działania e-marketingowe, były związane z e-mailem. Według danych statystycznych, przez ostatnie lata przedsiębiorstwa przeznaczył 47,1% budżetu reklamowego na reklamy displayowe, natomiast na e-mail marketing zaledwie 3,7%. Świadczy to o tym, że e-mail marketing jest zdecydowanie tańszą formą reklamy i wcale nie mniej skuteczną.

Komunikacja e-mail marketingu - najważniejsze zalety

  1. Zasięg  e-mail jako jedyne medium internetowe posiada tak ogromny wymiar. E-mail zapewnia nam bardzo dużą  liczbę odbiorców znajdujących się w  dowolnym miejscu na ziemi.
  2. Cena  w e-mail marketingu jest rzadko spotykane połączenie niskiej ceny i skuteczności. Jak pokazują badania, kampanie e-mailowe mają najwyższy wskaźnik ROI, czyli zwrotu z inwestycji. Masowe wysyłanie maili jest tanie, a dodatkowo według statystyk jest drugim czynnikiem, który najbardziej wpływa na ruch na stronie.
  3. Czas  szybkość i łatwość przesyłania maili, bez względu do jak dużej ilości odbiorców to robimy, jest nieporównywalna z innymi działaniami marketingowymi. W ciągu kilku sekund możemy wysłać tysiące wiadomości.
  4. Relacja  e-mail marketing to doskonałe narzędzie do budowania relacji z klientem. Na bieżąco możemy wysyłać informację o nowościach, promocjach czy różnych działaniach marketingowych.

Jak dobrać strategię e-mail marketingu?

Najważniejszą zasadą, o której musimy pamiętać to umiar. Nie ma nic gorszego niż nachalne maile, które zaśmiecają skrzynkę e-mailową. Trzeba również uważać, aby nie wysłać masowo przypadkowego czy niechcianego maila, który może być potraktowany jako SPAM. Aby uniknąć zakwalifikowania naszych wiadomości jako SPAM, należy wysyłać mailing do osób, które wyraziły zgodę na otrzymywanie e-mailingu. W przypadku gdy korzystamy z zakupionej bazy adresowej, bezwzględnie należy umieścić link pozwalający na rezygnację z otrzymywania od nas wiadomości.

W przypadku określania czasu wysyłania mailingu największe znaczenie odgrywa tu forma maila i grupa docelowa naszych odbiorców. Newsletter musi być wysyłany regularnie o tej samej porze i w tym samym dniu tygodnia. Jeśli są to maile wysyłane w branży e-commerce, powinno to być raz dziennie, w innym przypadku zalecany jest mail co kilka dni.

Komunikacja e-mail marketingu - najpopularniejsze sposoby stosowania

Najczęściej stosowane formy e-mail marketingu to:

  • Newsletter  najlepsza metoda na utrzymanie długofalowej relacji z klientem. Należy go skonstruować w ciekawy sposób, który zainteresuje odbiorcę, jednocześnie pozostawia pozytywny odbiór naszej marki.
  • Mailing  wiadomość w postaci newsa, komunikatu np. o jakimś jednorazowym wydarzeniu lub jakiejś akcji. Tego typu forma wysyłania e-maila powinna zawierać zwięzłą treść i wzywać do konkretnego działania.
Czegoś zabrakło? Skontaktuj się z nami