X

Jak promować bloga? Poznaj 10 skutecznych metod!

Blog dla większości z nas przestał być już formą internetowego pamiętnika, w którym przede wszystkim  opisuje się sposób, w jaki spędza się dni. Dzisiaj bez wątpienia można powiedzieć, że to hobby przerodziło się w sposób na życie dla wielu ludzi. Im więcej takich witryn, tym bardziej profesjonalne się one stają i nierzadko przekształcają się w portale, przy których pracuje zespół osób. Wraz z ich rosnącą popularnością coraz więcej osób chce posiadać swoje miejsce w sieci. Jest to doskonała forma reklamy, przy odpowiednim nakładzie pracy można też sprawić, że stanie się to czymś więcej niż tylko hobby. Podstawowe pytanie brzmi jednak: jak promować bloga. Najczęściej przecież nie chcemy pisać tylko dla siebie. Budowanie społeczności z pewnością zajmie nam nieco czasu, jednak nawet w czasach, kiedy konkurencja jest ogromna, nie jest to zadanie niemożliwe do osiągnięcia. Wystarczy tylko odpowiednio do tego podejść.

Jak promować bloga – sposoby

Sposobów jest bardzo dużo i warto pamiętać, że nie każda metoda sprawdzi się równie dobrze na wszystkich witrynach. Zawsze jednak trzeba pamiętać, aby nie robić niczego w sposób nachalny. Spamowanie linkiem do bloga, komentowanie innych tylko dlatego, aby przemycić tam zdanie „pisałem/am o tym również na moim blogu, zapraszam”, bombardowanie znajomych prośbami o udostępnienia – to wszystko może przynieść odwrotny skutek. Jak promować bloga z głową? Podpowiadamy!

1. Bądź sobą!

Pierwsza odpowiedź na pytanie, jak promować bloga brzmi banalnie, ale jest niezwykle prawdziwa. Nie utworzysz społeczności, grając kogoś, kim naprawdę nie jesteś. Jeżeli nie czujesz się ekspertem w dziedzinie mody, nie udawaj, że wiesz o niej wszystko; jeśli nie lubisz pisać o kulturze, po prostu tego nie rób. Nie skupiaj się na tym, co „może się sprzedać”, rozwijaj to, co naprawdę cię interesuje. Pokaż siebie, swój styl i zainteresowania. Budowanie sukcesu na kłamstwie jest niemal niemożliwe. Czytelnicy doceniają prawdziwość, ponieważ wbrew pozorom fałsz wyczuć można nawet między napisanymi słowami.

2. Zadbaj o wygląd!

Ludziom podobają się przejrzyste witryny, po których poruszają się oni intuicyjnie i szybko znajdują to, czego szukają. Zadbaj więc o to, aby wygląd twojego bloga był atrakcyjny i przyjemny dla oka. Zastanów się kilka razy, zanim zimą dodasz do swojego szablonu spadające płatki śniegu, jeżeli stawiasz na czerń i biel nie dodawaj nagle jaskrawego banneru, przemyśl, czy muzyka, która włączy się automatycznie to dobry pomysł. To, jak wygląda twój blog, również świadczy o twoim profesjonalizmie. Dopracuj każdy szczegół, logo, favikonę, wszelkie dodatki. Wygląd strony to twoja wizytówka.

3. Pisz teksty na wysokim poziomie

Pamiętaj, jak ważna jest jakość. Ludzie przychodzą na twój blog i jedyne, po czym mogą cię ocenić, to wygląd i przede wszystkim treść. Dbaj o to, aby nie było w niej błędów, a wszystkie zdania były w pełni zrozumiałe. Zrób listę interesujących cię tematów i zanim zaczniesz pisać, zbierz materiały. Rób badania, sprawdzaj, opieraj się na rzetelnych źródeł. Pokaż, że twój blog to teksty na najwyższym poziomie.

Zadbaj również o to, by notka nie męczyła czytelnika. Ciągły tekst się nie sprawdzi. Pamiętaj o dodaniu grafiki, podziel tekst na części, pogrubiaj to, co jest najważniejsze, twórz ciekawe nagłówki – po prostu przyciągaj. Spróbuj też określić słowo kluczowe artykułu. Dzięki temu prościej będzie trafić na niego ludziom, którzy potrzebują konkretnej informacji.

4. Nie zapominaj o czytelnikach

Zdobyłeś już pierwszych czytelników? Musisz o nich dbać. Odpowiadaj na pytania, pokaż im, że są dla ciebie w pewien sposób ważni. Dobre kontakty z odbiorcami sprawiają, że społeczność jest coraz silniejsza, a ty zyskujesz wsparcie.

Nagradzaj również stałych czytelników. Konkursy przyciągają nowych odbiorców. Musisz jednak dokładnie przemyśleć tę kwestię, pojawi się bowiem wówczas mnóstwo osób, które polubią twoje profile w mediach społecznościowych tylko na czas rozdania.

5. Poznaj innych blogerów

Nie zamykaj się na blogerski świat. Wielu początkujących blogerów myśli, że jest on bardzo zamknięty na nowe osoby i nawet nie próbuje spotkać się z tymi, którzy od lat piszą. Bądź aktywny, komentuj innych blogerów, czytaj ich artykuły, pojaw się na zlotach i konferencjach. Przełam nieśmiałość i niepewność. W końcu, co może się stać?

6. Nie zapominaj o mediach społecznościowych

Wiele osób, słysząc pytanie, jak promować bloga, w głowie ma jedną odpowiedź: być aktywnym w mediach społecznościowych. Jest to słuszne podejście, ponieważ social media pełnią bardzo ważną funkcję w komunikacji z czytelnikami.

Aktualizuj swój fanpage na Facebooku, rób ciekawe zdjęcia na Instagram, twórz oryginalne hashtagi, a przede wszystkim - miej na to wszystko pomysł. Postaraj się nie działać chaotycznie, przemyśl, jakie treści będziesz publikować na konkretnym portalu. Postaraj się, aby żaden czytelnik nie czuł, że coś go omija, ale jednocześnie każdy z nich czuł się w pewien sposób wyjątkowo.

7. Pisz na aktualne tematy

Jeżeli masz zdanie na aktualnie popularny temat - napisz o tym! Oczywiście, ślepe dążenie za trendami nic ci nie da, bo obejrzenie na siłę filmu, który oglądają teraz wszyscy i wypocenie recenzji, która w innych okolicznościach nigdy nie ujrzałaby światła dziennego, z całą pewnością nie przyciągnie do ciebie nowych czytelników. Jednak jeżeli tylko czujesz, że chcesz się wypowiedzieć na temat tego, co się właśnie dzieje - nie wahaj się.

8. Pisz często

Nikt (czytelnicy również) nie oczekuje, że będziesz tworzyć teksty kilka razy dziennie, jednak pojawienie się na blogu raz na kwartał sprawi, że wielu czytelników po prostu o tobie zapomni. Pisz tak często, jak to tylko możliwe, ale pamiętaj, że “zapychacze” nie są niezbędne. Jeżeli danego dnia nie masz ani pomysłów, ani siły - odpuść. Czytelnicy rozumieją przecież, że jesteś tylko człowiekiem. Nie każ jednak czekać na siebie zbyt długo - to nigdy nie przynosi nic dobrego.

9. Zastanów się, zanim poruszysz kontrowersyjny temat

Ludzi coraz rzadziej przyciąga na dłużej kontrowersja. To super, kiedy masz coś do powiedzenia, ale jeżeli poruszasz pewne tematy tylko dlatego, że wiesz, jaką burzę to wywoła - lepiej sobie odpuścić, a już na pewno nie przedstawiaj zdania, które nie jest twoje, tylko po to żeby szokować. Jakieś zachowanie ci się nie podoba? Nie pisz, że jest odwrotnie, tylko dlatego, że większość osób twierdzi inaczej. To przyniesie ci tylko chwilową popularność.

10. Przygotuj materiały dodatkowe

Prowadzisz blog o organizacji? Czy wiesz, jak promować bloga o takiej tematyce? Zaproponuj czytelnikom darmowy e-book z najlepszymi poradami dotyczącymi sprzątania. Jesteś mistrzem rysunku? Stwórz darmowy e-kurs. Stwórz ciekawe materiały dodatkowe, pokaż, że jesteś ekspertem w swojej dziedzinie. Być może za jakiś czas przygotujesz inne, bardziej zaawansowane treści, które przyniosą ci zysk?

Odpowiedzi na pytanie, jak promować bloga jest wiele. Ale jedno jest pewne- jego wypromowanie wymaga czasu, jednak jeżeli naprawdę będziesz się starać, osiągniesz upragniony cel. Pamiętaj jednak, że nie od razu Kraków zbudowano i zanim przyjdzie prawdziwy sukces, musisz trochę nad nim popracować. 

Czegoś zabrakło? Skontaktuj się z nami