Prowadzisz bloga i zastanawiasz się, jak zwiększyć ruch odwiedzających go użytkowników i skuteczniej pozycjonować go w wyszukiwarkach internetowych? Być może rozwiązaniem będzie dla ciebie zamieszczanie gościnnych postów na innych blogach, poruszających podobną tematykę. Guest blogging jest bardzo częstą praktyką pozycjonowania blogów w Stanach Zjednoczonych i od wielu lat z powodzeniem stosowaną również w Polsce. Podpowiemy ci, jakie korzyści niesie ze sobą i w jaki sposób rozpocząć jego praktykowanie.
Guest blogging, który na język polski możemy przetłumaczyć jako gościnne blogowanie, to działanie polegające na zamieszczaniu wpisów przez danego blogera na innym blogu o zbliżonej tematyce. Tego typu praktyki mają na celu przede wszystkim wzmożenie ruchu odwiedzających na danym blogu, jak również wymianę linków. Podstawą do skutecznego stosowania tego narzędzia jest tworzenie sieci znajomości z innymi blogerami zajmującymi się konkretną branżą, tematyką.
Guest blogging jest szczególnie popularny w Stanach Zjednoczonych, gdzie do jego stosowania w kontekście budowania linków przyznaje się ok. 70% agencji SEO. Czy jednak gościnne posty są przede wszystkim źródłem pozyskiwania linków, a przez to - narzędziem pozycjonowania? Otóż nie - jeśli swoje posty umieścisz na naprawdę poczytnych blogach, będzie to owocować również profitami wizerunkowymi.
Tak jak wspomnieliśmy, aby guest blogging był jak najbardziej skuteczny, największe znaczenie mają znajomości z innymi blogerami i wydawcami. Jeśli tworzysz sieć kontaktów, równolegle musisz skupić się na kreowaniu marki własnej. Wówczas będziesz mógł się pokazać swoim potencjalnym partnerom jako osoba wiarygodna, o doświadczeniu w branży i dużej wiedzy tematycznej. Jak skutecznie budować swoją markę w kontekście guest bloggingu? Po pierwsze zapamiętaj, że do gościnnego blogowania wcale nie musisz mieć bloga. Możesz również dobrze odsyłać czytających do swojej witryny lub profilu w social media. Właśnie w mediach społecznościowych powinieneś rozpocząć promocję swojej marki - pokaż się jako osoba kompetentna, podejdź profesjonalnie do tego, co publikujesz i tego, jak wyglądają twoje profile. Jest niemal pewne, że blogerzy i wydawcy będą chcieli dowiedzieć się o tobie nieco więcej.
Od tego, jak zaprezentujesz siebie i swoje dotychczasowe dokonania, zależy, którzy wydawcy i blogerzy zgodzą się na publikowanie twoich tekstów na swoich stronach. Jeśli zauważą, że w danej dziedzinie jesteś fachowcem, powinni zgodzić się na publikacje.
Gościnne blogowanie może być prowadzone w różnych celach i w zależności od nich powinieneś wybierać blogi, na których chciałbyś umieszczać swoje teksty. Zakładamy, że w guest bloggingu istnieją trzy podstawowe cele - wzrost rozpoznawalności (cele wizerunkowe), wzrost ruchu na twojej stronie oraz pozyskanie linków przychodzących do twojej strony. W pierwszych dwóch przypadkach należy poszukiwać blogów o zaangażowanym i licznym gronie czytających, zaś w przypadku trzecim - blogów o dobrej reputacji, z których linki będą miały wysoką jakość.
Czym kierować się przy wyborze odpowiedniego bloga do umieszczenia na nim swoich tekstów? W poprzednim akapicie zaznaczyliśmy, na co powinieneś szczególnie zwracać uwagę, realizując określony cel i co powinno stanowić wizytówkę danego bloga. Niezależnie od tego, jeśli planujesz umieścić gościnny wpis na blogu, sprawdź, czy jest on zgodny z branżą, którą reprezentujesz i czy publiczność bloga jest zainteresowana taką tematyką. Jeśli tak, to teraz spróbuj zorientować się, czy publiczność ta jest zaangażowana - komentuje, ocenia wpisy, dyskutuje o nich. Ponadto sprawdź, czy bloger jest aktywny w social media. Jeśli na wszystkie cztery pytania odpowiedziałeś „tak” - to znaczy, że trafiłeś na właściwy blog do umieszczenia na nim swojego posta.
Przede wszystkim uważnie śledź treści, które są umieszczone na blogu. Postaraj się stworzyć post, który będzie czymś nowym, ale z drugiej strony nie będzie znacząco odbiegał od zakresu tematycznego pojawiających się tam treści. Dobrze jest poruszyć temat niszy, którą się zajmujesz i przedstawić ją w kontekście tego, co pisuje właściciel bloga. Upewnij się również, kim są czytelnicy bloga i na jakim poziomie wtajemniczenia w tematykę się znajdują - inaczej powinieneś pisać dla adeptów w danej branży, inaczej dla starych wyjadaczy. Sprawdź także, jakie posty wywołują największą aktywność wśród użytkowników.
Jeśli mówimy o tym, co powinno znaleźć się w treści posta, warto poczynić uwagę, aby z posta gościnnego nie robić reklamy. Staraj się unikać nachalnych autopromocyjnych haseł - skup się raczej na jakości treści. Sprawnie poumieszczaj jednak w tekście linki do swoich stron - możesz zawrzeć je w treści na zasadzie odesłania do tekstu poruszającego dany problem, jak również umieścić link do twojej strony, bloga, profilu w twojej wizytówce obok gościnnego posta. To właśnie wspomniany aspekt pozycjonujący w guest bloggingu - licz się jednak z tym, że znaczna część linków umieszczanych na blogach ma atrybut nofollow. Na końcu posta zachęć publiczność do komentowania, dyskutowania o nim.
Wiesz już, jak stworzyć dobry post gościnny i gdzie go umieścić, a także - w jaki sposób zdobywać zaufanie blogerów i wydawców. Na zakończenie musimy przekazać ci jeszcze dwie bardzo ważne informacje. Pierwsza to taka, abyś nie powielał tych samych treści na wielu blogach - jesteś fachowcem w swojej dziedzinie, więc napisanie nowego, interesującego posta chyba nie jest dla ciebie trudnym zadaniem? Druga - aktywne pozyskiwanie linków follow, a więc takich, które wyraźnie wpływają na pozycjonowanie stron, jest z punktu widzenia Google niezgodne z przedstawionymi przez wyszukiwarkę wytycznymi.