X

Content marketing - Prowadzenie bloga pomaga pozycjonować stronę

W Polsce zakładanie, a następnie prowadzenie bloga realizowane jest najczęściej pod wpływem impulsu czy nudy, choć trend ten powoli ulega przekształceniu. Sieć oferuje wiele alternatyw do znalezienia swojego miejsca i swobodne wypowiadanie się na rozmaite życiowe tematy. W praktyce pozostawiane regularnie wpisy przez internautów z czasem odchodzą w zapomnienie, zaś właściciele, znudzeni tą formą zabawy, przenoszą się na inne serwisy, a nawet zakładają kolejne blogi.

Pozycjonowanie strony a prowadzenie bloga

Inaczej wygląda kwestia blogów firmowych, które z założenia mają być wizytówką przedsiębiorstwa, prezentować jego walory, produkty i usługi. W naszym kraju wciąż stanowią niszę, choć należy pamiętać, że jest to jedno z najlepszych narzędzi do skutecznego wypozycjonowania strony. Prowadzenie bloga pod kątem pozycjonowania posiada wiele zalet, dlatego poniżej prezentujemy kilka wskazówek, które mogą pomóc firmom w stawianiu pierwszych kroków w tej dziedzinie.

Prowadzenie bloga a wartościowe treści

Podobnie jak z pozycjonowaniem strony internetowej, również w przypadku prowadzenia bloga należy koncentrować się wyłącznie na wartościowej treści. Tekst nie może być zbyt krótki oraz nastawiony na linkowanie bez logicznego powiązania z firmową stroną. Klienci szybko zauważą, że nasz blog pisany jest wyłącznie pod kątem SEO (w praktyce jest to powszechnie stosowany zabieg), co może wpłynąć na negatywną ocenę naszego wizerunku zarówno przez klientów, jak również algorytmy Google. Publikacje powinny być autorskie, niekopiowane z innych stron i faktycznie prezentować interesujące treści.

Linki wewnętrzne i zewnętrzne

Aby blog odnosił sukces pod kątem pozycjonowania, nie można zapominać o linkach wewnętrznych i zewnętrznych. Kluczowe jest dodanie go do katalogów branżowych, natomiast jeśli posiada odrębny adres, należy umieścić na nim linka do strony firmowej – metoda będzie skuteczna wyłącznie wtedy, gdy blog będzie regularnie aktualizowany poprzez publikację unikalnych i wartościowych treści nawiązujących do strony firmowej.

Blog - zawartość, budowa i aktualizacja

Wspomniana już wyżej aktualizacja powinna odbywać się regularnie. Tylko wtedy algorytmy Google zapamiętają nasze działania, ułatwiając proces pozycjonowania. W przypadku publikacji artykułów należy zwracać uwagę na linkowanie słów kluczowych, jednak nie należy tych działań robić nagminnie.

W kreowaniu wizerunku pomoże prowadzenie bloga

Pozycjonowanie strony firmowej za pośrednictwem bloga to nie jedyne zalety jego prowadzenia. Prowadzenie bloga umożliwia komunikację z klientem, pozostawienie przez użytkownika opinii o danym produkcie lub usłudze oraz – przede wszystkim – jest idealnym miejscem na kreowanie pozytywnego wizerunku firmy, przedstawianie atrakcyjnych ofert czy dostosowanie się do oczekiwań klientów. Im atrakcyjniejsza treść, tym większy (pozytywny) odzew ze strony użytkowników. Obustronne relacje wywołane przez prowadzenie bloga i motywujące do powrotu użytkowników, to kolejny istotny sygnał dla Google, że nasza strona powinna znaleźć się wyżej w wynikach wyszukiwania.

Prowadzenie bloga firmowego a wizerunek pracowników

Blog to nie tylko dobre miejsce do przedstawienia naszej oferty. Wspomniane już kreowanie wizerunku firmy powinno odnosić się również do pracowników. Warto przedstawić indywidualnie poszczególnych ekspertów, ich zalety oraz specjalizację. Jeśli opublikujemy dane osobowe wraz ze zdjęciem pracownika, to jego wpisy będą budziły większe zaufanie. Okazyjnie można sobie również pozwolić na relację np. z imprez integracyjnych, prezentację codziennego życia w firmie "od kuchni" czy nietypową akcję marketingową.

Osobny adres dla bloga czy integralna część serwisu...

W tej kwestii zdania są podzielone. Blog firmowy może z powodzeniem funkcjonować i odnosić dobre rezultaty jako odrębna domena firmowa lub stanowić część serwisu internetowego. Jeśli blog jest integralną częścią strony, to linki www prowadzące do niej będą odczytywane jako linki wewnętrzne, co może mieć nieco gorsze efekty. Z drugiej strony zwiększa się liczba podstron, które mają równie ważny wpływ na pozycjonowanie. W przypadku osobnego adresu należy budować zawartość od zera. Jeśli jednak firma nastawiona jest na unikalną treść, to takie działania – choć wymagające więcej czasu – mogą być bardziej korzystne w przyszłości.

...a może darmowa platforma?

Jak podejść do darmowych platform blogowych? Jest to dobre rozwiązanie dla osób prywatnych, stawiających pierwsze kroki w tej dziedzinie. Przedsiębiorstwa, które planują założenie firmowego bloga, powinny jednak unikać tego rozwiązania. W oczach potencjalnych klientów, korzystanie z takich alternatyw jak blogspot, blox, blogger itp., kojarzy się z brakiem profesjonalizmu oraz pójściem na łatwiznę, co może odbić się na skutecznym pozycjonowaniu. Należy również pamiętać, że darmowe rozwiązania są ograniczone np. w kwestii szablonów czy możliwości dokonywania własnych poprawek. 

Czegoś zabrakło? Skontaktuj się z nami