X

Skuteczny mailing od strony technicznej

Mailing i newsletter to aktualnie bardzo popularne narzędzia ułatwiające kontakt przedsiębiorstw z nowymi i obecnymi klientami. Obie formy reklamy są udostępniane poprzez wysyłanie ich odbiorcom za pośrednictwem poczty elektronicznej. Zatem czym się różnią?

Skuteczny mailing, czyli jaki?

Mailing to listy elektroniczne, rozpowszechniane w formie tekstowej, zaś mianem newslettera określa się bardziej rozbudowaną wiadomość, która zawiera zarówno elementy graficzne, jak i tekstowe. Głównym zadaniem mailingu jest dotarcie do jak największej grupy nowych i potencjalnych klientów z konkretną propozycją. Newsletter rozsyła się, aby wzrosło zainteresowanie polecaną stroną internetową oraz w celu budowania i utrzymania stałych relacji z klientami.

Każdy kto posiada własną skrzynkę mailową, budzi zainteresowanie osób odpowiedzialnych za marketing. Dlaczego? Ponieważ staje się potencjalnym klientem dla usług oferowanych przez ich pracodawców. W związku z tym, marketingowcy starają się na wszelkie możliwe sposoby pozyskać adresy mailowe od jak największej ilości nowych użytkowników by móc, zgodnie z prawem, udostępniać im oferty ze swoimi propozycjami.    

Skuteczny mailing powinien być profesjonalną ofertą, która zawiera merytoryczne informacje. Jednakże, o czym bardzo często się zapomina, równie ważna jest strona techniczna, która znacząco wpływa na odbiór treści i ułatwia jej bezproblemową interpretację. Zatem, aby każdy wysyłany mail został zauważony, warto zadbać również o odpowiedni układ tekstu!

Sposoby na udany mailing

Aktualnie z Internetu można korzystać prawie wszędzie. Coraz więcej urządzeń ma wbudowany modem, który umożliwia jego odbiór. Niestety, komputery, laptopy, smartfony, tablety różnią się parametrami ekranów. I właśnie dlatego warto zadbać, aby wysłany mail wyświetlał się prawidłowo i zgodnie z założonym wcześniej układem, na wszystkich urządzeniach. Aby to osiągnąć należy pamiętać o sprawdzonych metodach zawodowych marketerów i stosować je, tworząc własną wiadomość do innych użytkowników sieci.

Po pierwsze, ofertę należy skonstruować tak, aby była jak najbardziej przejrzysta. Najprościej można wykonać omawianą część zadania poprzez zadbanie o odpowiednią długość linii wiadomości. Nikt nie lubi czytać tekstu, który został nieprawidłowo złamany. Optymalna i kształtna ilość znaków w linijce to około 70 liter lub cyfr. Skuteczną metodą zagwarantowania wiadomości takiego układu jest zastosowanie przycisku Enter po około siedemdziesiątym znaku, zgodnie z panującymi zasadami gramatycznymi. Mail będzie wyglądał jak strona w książce – równo, elegancko i, co najważniejsze, bardzo profesjonalnie.

Kolejnym aspektem, o którym warto pamiętać, jest zabezpieczenie się przed nieprawidłowo wyświetlonymi znakami na urządzeniu czytelnika. Najczęstszą przyczyną tak zwanych krzaków, jest używanie nieodpowiedniego programu tekstowego, który dodaje znaki specjalne nieuwzględnione wśród znaków standardowych ASCII (ASCII zawiera alfabet angielski, cyfry, symbole oraz znaki przestankowe typowo angielskie). Dlatego polecane są proste edytory tekstu, a wśród nich Notatnik.

Mając na uwadze fakt, że opracowywany mail będzie wyświetlany na szeregu różnych urządzeń, osoby specjalizujące się w ich przygotowywaniu radzą, aby unikać ręcznego formatowania tekstu, czyli dodawania nadprogramowych spacji, justowania lub wyrównywania go do prawej strony. Dlaczego? Ponieważ czytelnik używający innej czcionki niż pierwotnie zastosowana przez marketera, może otrzymać mail, którego wygląd będzie pozostawiał wiele do życzenia. A jak wspomniano wcześniej, źle podzielony lub rozstrzelony tekst budzi niechęć i jest nieczytelny.

Przed przystąpieniem do tworzenia każdej wiadomości wysyłanej za pośrednictwem poczty elektronicznej, warto zapoznać się z jak największą ilością rad profesjonalistów. Każdy, kto zna podstawowe pojęcia informatyczne, ma chęci i czas na samodzielne przygotowywanie mailingu, może wykonać to zadanie samodzielnie. Drugą opcją jest skorzystanie z usług firm, których działalność opiera się na opracowywaniu i wysyłaniu mailingów. W związku z dużą ilością firm tego typu na rynku, ich oferty są konkurencyjne i każdy zainteresowany z pewnością znajdzie propozycję odpowiednią dla siebie.

Czegoś zabrakło? Skontaktuj się z nami