X

Pozyskiwanie leadów online

Nie jest tajemnicą dla każdego, kto zajmuje się marketingiem, że jedną z podstawowych czynności jest zidentyfikowanie potrzeb odbiorcy produktu czy też usługi. Następnie miejsc, w których najchętniej potencjalny odbiorca spędza czas, wyboru języka komunikacji a na sam koniec informacji o optymalnym kanale kontaktu, dzięki któremu będziemy mogli przesyłać spersonalizowane komunikaty.

Czym jest lead?

Najkrótszą definicję określenia lead można zamknąć w tym, że są to dane kontaktowe potencjalnych klientów.

Media społecznościowe jako źródło leadów

Niewątpliwie najszerszym miejscem skupiającym potencjalnych klientów są media społecznościowe. 

Zapisz się do grup tematycznych, dzięki słuchaniu w mediach społecznościowych możesz odkryć, które tematy cieszą się największym zainteresowaniem wśród odbiorców i co klienci mówią o Twojej marce oraz o konkurencji. Po zebraniu spostrzeżeń jesteś w stanie dokładnie określić przekaz i tworzyć interesujące treści. 

Wsłuchuj się w rozmowy, a następnie;

 • zaproś do wypowiedzenia się w interesującym temacie, przeprowadź badania, dostarcz zwrotnie wyniki - system do generowania ankiet,
 • zaoferuj pobranie wartościowych informacji w postaci ebooków, podcastów lub webinarów - system do generowania formularzy,
 • przedstaw możliwość zadania pytania do eksperta w interesującym odbiorcę temacie - czat online lub formularz kontaktowy.

Zdobądź zgodę od odbiorcy na otrzymywanie treści określoną drogą.

Strategia w 3 krokach 

 1. Wybór tematów - najlepszą strategią budowania dobrych interesujących treści w przypadku generowania leadów jest zapewnienie odbiorcom możliwości podjęcia działań optymalnych dla nich przez przykładowo: 

  1. ulepszenia własnego biznesu, 

  2. uzyskania dodatkowych korzyści, 

  3. proste rozwiązania na temat.

 2. Udostępnienie interesujących treści -  na przykład prowadź bloga i publikuj na nim wysokiej jakości artykuły, z najlepszych artykułów zbuduj ebook i zaoferuj do wysyłki w ramach zapisu na subskrypcję - poprzez formularz kontaktowy.

 3. Dostarczaj regularnie subskrybentom przydatne materiały, przez co zapewnisz swojej marce wizerunek eksperta w oczach potencjalnych klientów.

Buduj ustrukturyzowaną bazę odbiorców 

Zebrane leady to dopiero początek, w celu ich legalnego wykorzystania powinieneś dysponować zgodą na otrzymywanie treści marketingowych. Systemy do zbierania leadów umożliwiają tworzenie baz, gdzie w sposób ustrukturyzowany, pod każdym z rekordów znajdzie się kopia treści zgody oraz informacja kto i kiedy dokładnie taką wyraził. Klienta identyfikujemy po IP, z którego wszedł na nasz formularz.

Bazy z czasem możemy uzupełniać w ramach współpracy z klientem, by nadać kontaktom bardziej personalną formę. 

Czołowe systemy do zbierania leadów są zintegrowane z platformami mailingowymi lub pozwalają na wygenerowanie plików CSV w celu eksportu danych. Zdarza się, że posiadają one możliwość zintegrowania baz z własnymi skrzynkami pocztowymi na serwerach popularnych dostawców takich usług. 

Jak możesz wykorzystać zebrane dane?

Email marketing - jest jedną z form marketingu bezpośredniego, która wykorzystuje do komunikacji pocztę elektroniczną. 

SMS marketing - to działania w formie wiadomości tekstowych. W dobie smartfonów wiadomości tekstowe mogą zawierać przykładowo linki do stron. 

Mailing tradycyjny - (direct mailing) polega na dostarczaniu materiałów reklamowych wprost do skrzynki pocztowej adresata.

Telemarketing -  polega na kontakcie bezpośrednim z klientem przy pomocy telefonu lub zleca się taką usługę do call center.

Czegoś zabrakło? Skontaktuj się z nami