Sprzedaż przez internet niesie ze sobą konieczność udzielenia klientowi istotnych informacji na temat towaru i samego sprzedawcy. Ze względu na specyfikę handlu przez sieć, nabywca nie nawiązuje materialnego kontaktu ze sprzedającym i nie jest w stanie zebrać takich danych bezpośrednio. Informowanie nabywcy nie należy tylko do dobrych obyczajów kupieckich, ale także do obowiązków sprzedającego, nakazanych mu przez prawo.
Obowiązek udzielenia klientowi e-sklepu informacji nakłada na sprzedawcę art. 12 ustawy o prawach konsumenta. Konieczność ta realizuje się zazwyczaj w umieszczeniu wszystkich informacji, jakie wymienia art. 12, w regulaminie sklepu internetowego. Nie zawsze jednak takie działania wyczerpują obowiązek wynikający z przepisów prawa.
Ustawa wymienia szereg wiadomości, jakich musi dostarczyć sprzedający. Są to dane dotyczące zarówno jego samego (dane kontaktowe, informacje o prowadzonej działalności, siedzibie), jak i sposobu dokonania zakupu i zapłaty, a także sposobu złożenia reklamacji i zwrotu towaru. Sprzedawca powinien zadbać, by nabywca mógł zapoznać się z nimi dokładnie.
Najprostszym sposobem na udzielenie klientowi informacji, zawartych w art. 12 jest umieszczenie ich na stronie internetowej w formie regulaminu. Ustawa wskazuje także kryteria, jakie musi spełniać taki akt. Powinien być czytelny i zrozumiały (zarówno pod względem wizualnym, jak i merytorycznym), a także znajdować się w takim miejscu, żeby był łatwo dostępny dla czytającego. Ponadto niedopuszczalne jest, by zawierał zapisy w jakiś sposób naruszające interesy konsumenta.
Przepis zawarty w art. 13 ustawy o prawach konsumenta daje możliwość informowania klienta o przysługującym mu prawie do odstąpienia od umowy za pomocą pouczeń i wzorów oświadczeń, zastrzegając jednocześnie, że sprzedawca musi doręczyć konsumentowi takie pismo. W załączniku do ustawy ustawodawca umieścił wzory oświadczenia o odstąpieniu od umowy i pouczenia w tej kwestii.
Na podstawie wzorów załączonych do ustawy sprzedający może także skonstruować własne wzory oświadczenia o odstąpieniu od umowy i pouczenia o prawach, jakie w tym względzie przysługują klientowi. Ważne jest jednak, by zgadzały się one z przepisami prawa i były czytelne i zrozumiałe.
Stworzenie jasnego regulaminu i używanie zgodnych z ustawą wzorów pism jest niezwykle istotne, ale nie wystarcza, by uznać, że sprzedawca dopełnił wszystkich obowiązków związanych z udzielaniem informacji klientowi sklepu internetowego. Art. 15 i 21 ust. 1 ustawy o prawach konsumenta nakazują sprzedającemu dostarczenie nabywcy dokumentów zawierających dane, o których była mowa wcześniej, w tym informacji o zasadach odstąpienia od umowy i złożenia reklamacji. Oprócz tego klient powinien otrzymać dokument będący dowodem zawarcia umowy. Wszystkie te informacje muszą znaleźć się na nośniku trwałym, w przypadku sprzedaży przez internet zazwyczaj są to kartki papieru dołączane do przesyłki z towarem.
Przedsiębiorca, który nie udzieli w odpowiedni sposób informacji i nie dostarczy ich klientowi na trwałym nośniku, może ponieść karę. Zgodnie z art. 139b kodeksu wykroczeń: