X

Nowe spojrzenie na kontrahentów - system CRM

CRM (po polsku - Zarządzanie Relacjami z Klientem) to oprogramowanie, dzięki któremu codzienna praca przedsiębiorstwa staje się łatwiejsza. Główną rolą tej technologii jest gromadzenie i przetwarzanie wszystkich istotnych informacji o klientach w jednym miejscu - firmowej bazie danych. Mimo wielkiej liczby zawartych wpisów, system CRM umożliwia indywidualne spojrzenie na każdą osobę lub podmiot gospodarczy z osobna. Przyjrzyjmy się bliżej mocnym i słabym stronom oprogramowania Customer Relations Management.

System CRM - korzyści

System CRM pozwala na dogłębne poznanie potrzeb i preferencji kontrahentów, a także na efektywny przepływ informacji w relacjach z nimi. Dzięki temu Customer Relations Management sprawdza się w remarketingu, czyli docieraniu do tych klientów, którzy z jakichś powodów zrezygnowali z usług firmy. W bazie danych czarno na białym widać takie informacje, dlatego można szybko i skutecznie przeciwdziałać odpływowi ludzi. System CRM przydaje się także przy dokonywaniu analiz ogólnej kondycji przedsiębiorstwa. Dzięki takiemu oprogramowaniu można przeprowadzić podział klientów według określonych parametrów. W ten sposób wyłuska się ze zbioru kontrahentów najbardziej zyskownych, na których trzeba skupić działania marketingowe. Z drugiej strony można namierzyć i wyeliminować z puli tych, którzy przynoszą straty.

System Customer Relations Management przynosi korzyści zarówno w sferze przedsprzedażowej, jak i posprzedażowej. W przypadku tej pierwszej chodzi przede wszystkim o rozpoznanie potrzeb i formułowanie ofert. Korzyść posprzedażowa polega na usprawnieniu systemu obsługi gwarancyjnej i ogólnej pomocy dla klientów. Widać jak na dłoni, że CRM to holistyczne narzędzie, obejmujące swoim zasięgiem całość procesu sprzedażowego. Oprogramowanie tego typu oszczędza czas i ułatwia pracownikom wykonywanie zadań oraz racjonalne organizowanie codziennej pracy.

Jak już wcześniej wspomniano, system CRM umożliwia prowadzenie analiz finansowych - dzięki zebranym danym można łatwo zmierzyć koszt obsługi każdego klienta z osobna. Oszczędność czasu i pieniędzy w połączeniu z koncentracją na najbardziej zyskownych kontrahentach oznacza zwiększenie sprzedaży i ekspansję na rynku. Polepsza się także wizerunek marki - klienci czują, że ich potrzeby są realizowane szybko i w pełni, dzięki czemu ich lojalność wzrasta. A stąd już prosta droga do rekomendacji osobistych, które przynoszą realne zyski polecanej firmie.

Minusy posiadania systemu CRM

System CRM - jak wszystko zresztą - ma swoje wady. Trzeba pamiętać, że wdrożenie go w firmie to rewolucja. Każdy pracownik musi zdobyć potrzebne kwalifikacje, by móc obsługiwać wszystkie procesy holistyczne, tak jak wymusza to oprogramowanie. Implementacja CRM w przedsiębiorstwie wiąże się także ze sporymi wydatkami na infrastrukturę informatyczną, poświęceniem czasu na wdrożenie całości i naukę obsługi.

Zalety systemu CRM wyraźnie górują nad wadami. Mankamenty oczywiście istnieją i nie można o nich zapominać - jednak w ogólnym rozrachunku widać, że oprogramowanie tego typu to naprawdę opłacalna rzecz. Czy CRM nadaje się akurat dla twojej firmy? Trudno to jednoznacznie określić - niektóre działalności nie potrzebują takiego systemu, ponieważ ich baza klientów jest mała i łatwo sobie z nią poradzić w tradycyjny sposób. Jeśli jednak twój biznes opiera się na solidnej liczbie kontrahentów, którzy potrzebują twojej uwagi, nie zastanawiaj się długo - wybierz CRM!

Czegoś zabrakło? Skontaktuj się z nami