X

Książki blogerów, czyli o czym piszą ludzie Internetu

Vlogerzy i blogerzy coraz częściej rozszerzają zakres swojej działalności. Ich firmy oferują kompleksowe usługi, a hobby staje się pracą. Nic więc dziwnego, że na rynku pojawiają się książki blogerów, gdzie ich autorzy przenoszą swoje treści poza świat Internetu. Wydane książki blogerów z pewnością przekroczyły już 100 pozycji, jednak trudno jest dokładnie określić ich liczbę. Przyjrzyjmy się więc tej części rynku wydawniczego i sprawdźmy, kto w nim przoduje!

Książki blogerów - dział kulinarny

Książki blogerów to w dużej mierze książki kucharskie. Tego rodzaju publikacji znajdziemy na rynku zdecydowanie najwięcej. Nic w tym dziwnego, w końcu strony, które zawierają przepisy, generują bardzo duży ruch, warto więc przenosić treści na papier. Na przykład Olga Smile z blogu o tej samej nazwie ma w swoim dorobku już 5 książek. Smak imprezy. Nie stój przy garach, gdy goście za stołem zawiera nie tylko przepisy na świetne dania na imprezę, lecz także pokazuje, w jaki sposób przygotować się do takiego wydarzenia, by nie spędzić go w kuchni i przygotować posiłki z wyprzedzeniem. Oprócz gotowania uczy więc także odpowiednich sposobów, by zrelaksować się przed przybyciem gości i w trakcie imprezy. Z kolei Biesiada. Przyjęcie w swojskim stylu jest idealną pozycją dla każdego, kto chce przygotować przyjęcie z tradycyjnymi, polskimi daniami. Pozostałe książki napisane przez Olgę Smile to Wielkanoc. Świąteczna kuchnia mojej babci, Przetwory. Domowe receptury przez cały rok oraz Ekspresowe dania i drinki na spotkania.

Inne książki blogerów kulinarnych to między innymi:

 • Mała wielka uczta - Paulina Stępień, Michał Stępień z blogu Kotlet.tv;
 • Make cooking easier - Zosia Cudny (Make Cooking Easier);
 • Jadłonomia - Marta Dymek (Jadłonomia);
 • Kuchnia filmowa - Paulina Wnuk (From Movie to the Kitchen);
 • Przepisy na proste drinki - Agnieszka Skupieńska (2drink.pl);
 • White Plate. Słodkie; O jabłkach; O chlebie - Eliza Mórawska (White Plate).

Książki ludzi Internetu - silna pozycja vlogosfery

Z pewnością warto podkreślić, jak prężnie rozwija się również vlogosfera. Twórcy YouTube’a wydają książki, które szturmem wchodzą na rynek. Zdecydowanym faworytem wydaje się tutaj Maciej Frączyk, czyli Niekryty Krytyk, który na swoim koncie ma aż 6 publikacji! Pierwsza z nich, Zeznania Niekrytego Krytyka, zabawnie komentuje otaczającą go rzeczywistość. Kolejna - Ale kino, czyli co by było, gdyby postacie filmowe były dziećmi - to już zupełnie co innego, mianowicie zbiór ilustracji przedstawiających najbardziej znane sceny filmowe. Główne postaci jednak zostały przedstawione jako dzieci. To zabawna pozycja, której z pewnością warto się bliżej przyjrzeć. Pierwsza książka doczekała się dwóch kontynuacji: Nie przejdziemy do historii. Zeznania Niekrytego Krytyka. Część 2 oraz Na południe od nieba. Zeznania Niekrytego Krytyka. Część 3. Osobisty (i osobliwy) niepamiętnik Niekrytego Krytyka zapewnia dużą dawkę czarnego humoru, z kolei najnowsza książka Frączyka Disco Polo, Wiedźmin i gumy kulki, czyli III RP oczami Niekrytego Krytyka opowiada o młodości autora.

Jeżeli mowa o książkach youtuberów, konieczne jest również wspomnienie o Krzysztofie Gonciarzu, który do tej pory wydał pod swoim nazwiskiem 3 publikacje. WebShows: sekrety wideo w Internecie to doskonała pozycja dla wszystkich, którzy chcą się zająć profesjonalnym kręceniem filmików w sieci. Z kolei Wybuchające beczki to pierwsza książka autora, która opowiadała o grach wideo. Warto wspomnieć również o e-booku Internetowy przewodnik po opornych, który opisuje zachowania internetowych trolli i hejterów.

To oczywiście niejedyne pozycje, jakie wyszły spod pióra youtuberów, warto wspomnieć o takich publikacjach jak między innymi:

 • Mówiąc inaczej - Paulina Mikuła (kanał Mówiąc Inaczej)
 • Kropki - Włodek Markowicz (kanał Włodek Markowicz)
 • Red Lipstick Monster. Tajniki makijażu - Ewa Grzelakowska-Kostoglu (kanał Red Lipstick Monster)
 • Radzka radzi: Tobie dobrze w tym - Magdalena Kanoniak (kanał Radzka)
 • Makijaż z Katosu - Katarzyna Gajewska (kanał KatOsu)
 • Nic bardziej mylnego! - Radek Kotarski (kanał Polimaty)

Książki blogerów - najciekawsze propozycje

Wymieniając najlepsze książki blogerów, nie sposób nie wspomnieć o Tomku Tomczyku (Jason Hunt, dawniej Kominek). Wydał on już 4 książki, od 3. natomiast robi to we własnym wydawnictwie. Bloger (później aktualizacja Bloger i social media) i Blog. Pisz, kreuj, zarabiaj to podręczniki dla początkujących blogerów oraz wszystkich twórców, którzy chcą z pasji uczynić pracę. Napisane przystępnym językiem, lekkie, doskonale sprawdzają się w swojej roli. Kolejną książką była z kolei powieść Thorn, która wywołała lawinę komentarzy i skrajnych opinii. Nie da się jednak ukryć, że mówiono o niej wiele. Z kolei najnowszą publikacją Tomczyka jest książka Social media. Start - kolejny podręcznik dla początkujących.

Warto wspomnieć również o Pawle Tkaczyku, który wydał dwie doskonałe pod względem merytorycznym książki na temat marketingu, dlatego też w wielu kręgach nie bez powodu autor uznany jest za autorytet w swojej dziedzinie. Mowa tutaj o Grywalizacji oraz Zakamarkach marki.

Przykładowe książki blogerów, które możesz znaleźć w księgarniach:

 • Slow life. Zwolnij i zacznij żyć; Slow fashion. Modowa rewolucja - Joanna Glogaza (Style Digger);
 • Minimalizm po polsku; Minimalizm dla zaawansowanych - Anna Mularczyk-Meyer (Prosty blog);
 • Elementarz stylu - Katarzyna Tusk (Make Life Easier);
 • Admiralette - Andrzej Tucholski (Andrzej Tucholski);
 • 30 dni do zmian - Edyta Zając (Edyta Zając);
 • Jak dbać o włosy - Anna Kołomycew (Anwen);
 • Nie mam się w co ubrać - Karolina Gliniecka (Charlize Mystery);
 • Ekskluzywny menel - Kamil Pawelski (Ekskluzywny Menel);
 • Rzeczowo o modzie męskiej. Poradnik - Michał Kędziora (Mr. Vintage).
Czegoś zabrakło? Skontaktuj się z nami