X

Kolory w mailingu - jakie barwy mają największe zastosowanie?

Przekaz marketingowy, aby był poprawny, opiera się na różnych składnikach. Jednym z nich jest zastosowanie kolorów, które odgrywają szczególną rolę w komunikacji mailowej. Bowiem to, jakie barwy przeważają w wiadomości, wpływa na nastrój odbiorcy. W zależności od wyboru koloru, za ich pomocą można wzbudzić zaufanie odbiorcy do marki lub zachęcić do podjęcia decyzji zakupowej. Dlatego też tak ważne jest, aby kolory w mailingu były dobrane w sposób przemyślany.

Do wyboru, do koloru?

Idealny mailing to taki, który został zaprojektowany zgodnie z zasadami właściwego dobierania i wykorzystywania kolorów. Podstawowym kryterium jest podział na barwy zimne i ciepłe, gdzie temperatura dopasowana jest do charakteru przekazu zawartego w mailu. Poza tym warto również pamiętać, że dane kolory są na stałe przypisane do określonych okazji. Oznacza to, że w projektach graficznych opracowywanych na rzecz Świąt Bożego Narodzenia najczęściej stosuje się tony zielonego i czerwonego, a w przypadku Wielkanocy - żółte i zielone.

Kolory w mailingu a skuteczność wiadomości elektronicznych

Dobór kolorów odbywa się na różne sposoby. Można łączyć barwy uzupełniające, czyli takie, które znajdują się po przeciwległych stronach koła palety barw, zestawiać je analogicznie lub stosować triadę kolorów. W zestawieniu analogicznym komponowanie polega na łączeniu ze sobą barw sąsiadujących, które posiadają tę samą temperaturę (ciepłą lub zimną). Zaś triada to nic innego jak dobieranie trzech kolorów do siebie, które są względem siebie oddalone o 120 stopni.

Podział barw jest bardzo różnorodny i uwzględnia również kolory pastelowe, nienasycone, a także krzykliwe. Pierwsze z nich występują zazwyczaj z dodatkiem bieli, nienasycone są średnio intensywne i neutralne z dodatkiem szarości. Dobrze sprawdzą się zatem jako tło maila. Z kolei barwy jaskrawe mocno przykuwają uwagę ze względu na swój wyrazisty i mocny charakter. Jako kolory w mailingu należy stosować je z umiarem, właściwie wyłącznie do zaakcentowania konkretnych informacji.

Znaczenie kolorów

Jak już wspomnieliśmy, efekt, który chcemy osiągnąć za pomocą komunikacji mailowej jest ściśle zależny od zastosowanej w niej barw. Dlatego też warto wiedzieć, jakie znaczenie mają podstawowe kolory:

  • Żółty - Kojarzy się ze słońcem, radością i tym samym napawa optymizmem. W pierwszej kolejności przywodzi na myśl miłe spędzenie czasu, dlaczego najczęściej jest stosowany do promocji ofert wakacyjnych. Tony żółtego często występują również na wystawach i witrynach sklepowych.

  • Pomarańczowy - To połączenie optymizmu żółtego z energią czerwieni. Kojarzy się z młodością i dobrą zabawą. Dobrze działa na zaostrzenie apetytu, co wiąże się z wykorzystaniem w komunikacji produktów spożywczych.

  • Zielony - Oznacza świeżość, zdrowie, naturę i ekologię. Najczęściej stosuje się go we wszelkich akcjach związanych z ochroną środowiska oraz promocji produktów eko.

  • Niebieski - Jest kolorem, który wzbudza zaufanie. Kojarzony jest z wiedzą, kompetencją, a także czystością. Jest synonimem rzetelności i zaufania, dlatego dobrze sprawdza się w kampaniach linii lotniczych, branż farmaceutycznych oraz firm technologicznych.

  • Czarny - Stanowi odzwierciedlenie luksusu i elegancji. Przez wielu kolor czarny kojarzony jest z władzą i profesjonalizmem. Swoje zastosowanie odnajduje w wizualizacjach, które mają na celu podkreślić ekskluzywny charakter marki.

  • Różowy - Barwa, szczególnie dziewczęca. Entuzjazm, przytulność i słodycz to główne cechy charakterystyczne, które chętnie wykorzystują marki kosmetyczne, dziecięce czy salony SPA. Używany jest do komunikacji skierowanej głównie do kobiet.

Jakie kolory w mailingu będą idealne? - podsumowanie

Projektując mailingi, który przykuje uwagę warto pamiętać, że mniej znaczy więcej. W myśl tej zasady dobrze jest stosować maksymalnie trzy kolory, z których jeden będzie przewodnim, a dwa pozostałe jako uzupełnienie. W tle wiadomości sprawdzą się zatem stonowane tony, najlepiej szarości lub po prostu biel.

Dobór akcentu przewodniego powinien być podyktowany logo marki i zastosowanym w niej kolorem głównym. Dzięki temu komunikacja będzie spójna, a odbiorcy mają szansę skojarzyć treść mailingu z daną firmą.

W przypadku zamieszczania w treści maila fotografii, najlepszym sposobem na dobranie do niego odpowiednich barw jest zastosowanie jednej z tych, które znajdują się na zdjęciu. Tym sposobem unikniemy ryzyka źle dobranego koloru do całości grafiki.

Szczególną uwagę należy także zwrócić na tonacje, które na pierwszy rzut oka po prostu do siebie nie pasują. Przez to wiadomość jest nieczytelna i może budzić u odbiorcy całkiem odmienny efekt, niż zamierzony.

Podsumowując, kolory w mailingu są jednym z najważniejszych elementów, które wpływają na skuteczną komunikację. Nadają odpowiedni charakter i wpływają na nastrój, a na nawet decyzje odbiorców. Dobrze opracowany, estetyczny mailing to atut, który może stanowić przewagę konkurencyjną i przełożyć się bezpośrednio na zysk firmy.

Czegoś zabrakło? Skontaktuj się z nami